5
клас
Тема:
Світ очима дитини (за романом
Марка Твена "Пригоди Томаса
Сойєра").
Мета: перевірити
знання учнями тексту, розвивати навички характеристики героїв твору, логічне
мислення та зв'язне мовлення; виховувати якості уважного читача та риси
справжньої людини.
Обладнання: портрет письменника, виставка
дитячих малюнків, роздаткові картки,
кросворд, аудіозапис дитячих мелодій.
Тип уроку:
узагальнення знань.
Хід уроку
І. Орг. момент.
ІІ. Основний зміст уроку.
·
Вступне
слово вчителя.
До появи
"Пригод Тома Сойєра" серед дитячої літератури були поширені книги для
недільної школи. Головний герой - побожний і кволий «чемний хлопчик», який має померти, але
направляє на шлях істини дитину, яка не ходить до недільної школи. Марк Твен
намагався "підірвати" популярний в той час образ такого героя. Тому
його роман був спрямований проти такої літератури, він стверджував любов до свободи, до всього чистого, здорового і
світлого в людині. І ці ідеї письменник втілив в одному з найкращих образів
своєї творчості - в образі відчайдушного шибеника Тома.
·
Запис
теми уроку.
·
Метод
«Барон Мюнхгаузен» (виправ помилку).
(Клас поділяється на три групи, кожній з яких почергово
задаються питання. Перемагає та команда, яка дасть найбільшу кількість
правильних відповідей.)
1. Справжнє ім'я та прізвище Семюеля Клеменса - Марк
Твен.
2.
Ім'я
Томової сестри - Сід.
3.
Батьком
Гека був - Маф Поттер.
4.
У
недільній школі Томові подарували - квіти.
5.
Гек
переховувався від вдови Дуглас - у церкві.
6.
Місто,
де відбуваються події твору - Лондон (Сент —Пітерсберг).
7.
Найбільше
в світі Том любив - вмиватися.
8.
Том
крав у т.Поллі - гроші.
9.
На
цвинтарі хлопці зустріли - вампірів.
10.Індіанець Джо - позитивний герой твору.
11.На думку Тома, закопуючи скарб в яму, обов'язково
кладуть - капелюх.
12.Том і Гек любили гратися в - "гуси-лебеді". (Робін Гуд).
13.Перше Томове "кохання"- Беккі.
14.На острові втікачі їли - крокодилячі яйця.
15.Гек Фінн -це Гроза Морів. (Кривава рука).
16.У печері Том заблукав із - Джо Гарпером. (Беккі).
17.Том і Гек були - ворогами.
18.Щоб знайти скарб, Том і Гек - виїхали з
країни.
·
Бесіда
із класом.
-
Хто
ж такий Том Сойєр?
-
Яким
ми його бачимо на початку твору?
-
Які
думки про Тома у вас склалися, коли ви прочитали весь твір?
·
Метод
«Приємна зустріч».
Рольова
гра-зустріч з письменником, який підводить дітей до думки, що Том, залежно від
певних обставин, може змінитися, зробити свій вибір.
·
Висновок
учителя:
Отже, Том і Гек стали свідками вбивства. Вони мають
зробити свій вибір.
-
Який?
-
Чому
ж Том відкрив таємницю скріплену кров’ю?
Отже, Том не тільки
бешкетник, він чесна дитина, хоча до цього часу обманював майже всіх.
- Які ж герої оточували Тома? А допоможуть вам
дати відповідь на це питання малюнки ваших однокласників.
·
Захист
міні-проектів «Я-художник».
·
Слово
вчителя:
Уявіть,
що ви потрапили разом із Томом до печери, де немає світла, їжі, а є лише
малюнки на скелі, розгадавши які, ви зможете знайти вихід з печери.
·
Метод
«Малюнки на скелі».
(
Аналіз творчої лабораторії учня, який мав випереджувальне завдання намалювати
предмети, які належать певним персонажам твору, або ж символізують їх.
Наприклад, розпечена головешка та котушка з нитками - це зубопротезний пристрій
т. Поллі, отже на малюнку символічно зображено тітку Тома. )
·
Метод
«Асоціація».
(Кожен у
зошиті записує 5 слів, які виникають у нього при асоціації зі словом
"Том". Потім групова робота - створення єдиного списку. Результати
груп записуються на дошці та створюється своєрідна схема «Негативні та
позитивні риси характеру Тома Сойєра».)
Риси характеру Тома Сойєра
Позитивні Негативні
Кмітливий,
байдужий,
винахідливий,
бешкетник,
розсудливий, порушує заборони.
сміливий,
чуйний,
стриманий,
вірний,
наполегливий,
мужній,
чесний,
справедливий.
Переважає чаша позитивна!
·
Метод «Мозкова атака».
(Кожна група отримує завдання і протягом 5 хв. пише відповідь на ватмані,
потім по команді групи міняються ватманами, де записують свої зауваження.
Ватмани передаються до тих пір, поки до групи не дійде їхній ватман із
відповіддю. А потім відбувається
захист.)
1 гр. - Риси
характеру Беккі. Ставлення до Тома.
2гр. - Риси
характеру Гека. Ставлення до Тома.
3гр. - Риси
характеру Сіда. Ставлення до Тома.
Висновок: Отже, Том з бешкетника і фантазера перетворюється
на лицаря.
Веде себе , як
справжній лицар.
·
Метод «Сонячні промені дитинства».
( Дітям
пропонується намалювати коло – це сонце, яке дарує нам радість нового дня.
Малюючи промінь, діти мають підписати його словом, яке на думку учня є ціннісним
у його житті. Чим більше дитина намалює променів і підпише їх, тим веселіше
буде сонечко, тим багатшим та добрішим
буде ваше серце.)
|
|
'Зачитування дітьми слів-промінчиків і створення загальної
моделі дитинства.
·
Кросворд «Світ
дитинства».
·
Підсумок уроку.
Оцінювання.
·
Домашнє
завдання: написати твір «Світ дитинства у повісті М.Твена «Пригоди Тома
Сойєра».
Немає коментарів:
Дописати коментар